Пустовање вуне

Пустовање или филцање вуне је традиционална етно техника прављења тканина много старија од ткања и плетења. Овом техником су се израђивали различити предмети од вуне. Осим одевних правили су се шатори, прекривачи и простирке. Потиче из Азије, а од давнина је присутна и у Европи. Веровало се да предмети од пустоване вуне имају магичну моћ. Како је израда предмета пустовањем физички захтевна, права магија пустовања вуне се састојала у учешћу читаве породице па и заједнице и међусобном зближавању чланова. У недељи у којој обележавамо Дан школе желели смо да део ове магије пренесемо нашим ученицима и родитељима/старатељима па смо им припремили изненађење и необичан поклон. У сарадњи са Удружењем грађана „Штит“ из Параћина, које се бави подршком осетљивим друштвеним групама и неговањем народне традиције реализовали смо радионицу обуке за ову стару и помало заборављењу вештину.