ОШ "ЉУБИША УРОШЕВИЋ" - Рибаре
ризница знања ...

Сила као узрок промене брзине тела

Страница у припреми

Тело које мирује никад се неће само од себе покренути.   

Да би се зауставио аутомобил који се креће брзо, треба снажно притиснути кочницу.   

Свака промена на телима и у природи уопште последица је међусобног деловања између тела, односно последица деловања неке силе.

То важи и за механичко кретање тела. Без неког узрока, без утицаја других тела, не може доћи ни до промене правца кретања, ни до промене брзине кретања. 

 
Аристотел – тело се не креће без дејства силе. 

 
Галилеј - почетком 17. века    

Појаву да сва тела остају у стању мировања или равномерног праволинијског кретања ако на њих не делује сила назвао инерција

Инерција је појава до које долази када се нагло промени брзина (нагло кочење, нагло покретање). Тада свако тело тежи да задржи стање у коме је било.

Ову појаву касније проучавао Њутн и формулисао закон инерције или Њутнов закон

 
Свако тело задржава стање мировања или равномерног праволинијског кретања, све док га нека сила не принуди да то стање промени.   

Не треба заборавити да овај закон говори о томе да сила  није узрок кретања већ је узрок промене начина кретања или мировања тела.

Ако тело мирује сила може да га покрене.

Ако се тело већ кретало а сила почне да на њега делује у смеру кретања она телу мења брзину - повећава је. У српском језику кажемо тело убрзава.

Ако се тело већ кретало а сила почне да на њега делује у супротном смеру од смера кретања она телу мења брзину - смањује је.  У српском језику кажемо тело успорава.

Ако сила довољно дуго делује на тело у супротном смеру од смера кретања тело ће се зауставити.

Ако сила и даље настави да делује телу се мења смер кретања.

Ако сила делује под углом на правац кретања тела телу се мења правац кретања.