Датум: 11. Mart 2019 21:25 Категорија: Новости
Гордана Златановић, директорка школе ''Љубиша Урошевић'', учитељице Снежана Бошковић и Зорица Стојадиновић, Марија Миловановић, наставница Српског језика, Сара Маленовић, наставница Енглеског језика и учитељица Соња Павловић-представник града Јагодине биле су чланови делегације Скупштине Града Јагодине која је посетила Беч у периоду од 4-6. марта 2019. године.
Делегација је посетила знаменитости Беча: дворац Belvedere и Šenbrun, забавни парк Prater и средњу школу VBS Vienna Bilingual Schooling.
За просветне раднике посета овој школи је била од великог значаја јер су могли да упореде наставне методе, услове рада, коришћење наставних средстава, мотивисање ученика...
Директор школе Вилхем Вундерер је после топле добродошлице и поздравне речи упознао просветне раднике са начином рада у овој школи. Посебан нагласак је на оспособљавању ученика и наставног особља да раде и делују у мултикултурарној и мултијезичној средини, на знању и усвајању савремених културолошких техника као што је комуникација. За ученике који нису довољно савладали немачки језик постоји посебан курс. У школи постоје уџбеници за српски, хрватски и босански језик. Сви ученици морају бити заједно, не одвајају се јер на тај начин запослени у школи желе да створе мултиетичност. Двојезичност је врло важна – читају књижевне текстове на немачком језику , са одељцима на нашем језику – интегративна настава. За ђаке из бивше Југославије учење језика игра важну улогу при њиховој интеграцији у аустријско друштво и постају свеснији богатства које поседују одрастајући вишејезично.
Према речима директора поред 55 – оро деце која говоре српски, хрватски и босански језик ту је и 74- оро која говоре турски и 33-оје која говоре арапски. То је за наставнике доста велики изазов, али је то и велико богатство за Беч и Аустрију.
Наставница Вања, као и други наставници, предаје више предмета. Енглески језик од како је почела да ради у овој школи пре три године, а касније је почела да предаје и Географију и Музичко.
Школа пружа могућност целодневног боравка. Ученици могу бирати да ли желе од понедељка до петка или само одређене дане користити услуге целодневног боравка, који подразумева ручак и помоћ при решавању домаћих задатака. Најчешће се опредељују за три дана. Наставу карактеришу занимљиви пројекти, учешћа у спортским догађајима, школски сајмови, веома ниске конфликтне ситуације, школски парламент који расправља о многим жељама ученика, чак и о менију за ручак.
Поштовање потреба ученика, индивидуална подршка и приступ сваком ученику је принцип рада сваког наставника. Према речима директора, велики број ученика је заинтересован за фудбал, па средом и петком после наставе колеге остају још два часа са ученицима који желе да тренирају фудбал. Фискултурна сала је велика са подним грејањем и подељена је на три дела, тако да се различити спортови могу одвијати истовремено.
Труде се да све што ученици у току дана нису савладали на часовима, уколико им је остало нешто нејасно, објасне, како кући не би морали да питају родитеље. Сваки ученик има свој ормарић у коме држи своје уџбенике, свеске и регистре са тестовима.
Директор каже да они имају децу која нису успела да упишу Гимназију а најчешћи разлог су социјалне потешкоће, али и да са 14 година у овој школи могу довољно научити ако пожеле да се упишу у Гимназију.
Ова посета је од суштинског значаја јер нас је подсетила:
'' Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богатства различитости у светским културама, наша форма изражавања и начин да будемо људи''.
UNESCO,1995
Прочитај
|